2/24/2014

Korowód Zapustny, czyli...koza misiowi diabła bocianem...

W niedzielę 2 marca ulicami Włocławka przejdzie XXV KOROWÓD GRUP ZAPUSTNYCH. "Kujawski karnawał" rozpocznie się wymarszem sprzed Gmachu Muzeum Etnograficznego- ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6- a następnie przejdzie ulicami: Maślaną, 3 Maja, Plac Wolności, Zduńską w kierunku Zielonego Rynku. Początek imprezy o godzinie 12.00. W tym roku do Włocławka zawitają grupy zapustne z miejscowości: Kaniewo, Lubraniec, Mikanowo, Olganowo, Ossowo, Probostwo Górne, Śmiłowice, Świętosław, Wichrowice.Obserwatorami tegorocznego pochodu będą dzieci, które w lutym uczestniczyły w muzealnych warsztatach. Trzymając w dłoniach wykonane przez siebie rekwizyty zapustne swoją obecnością wzbogacą imprezę. 

 

Organizatorem Korowodu jest Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Impreza realizowana jest w ramach zadania Kujawskie zapusty. Od obrzędu do zabawy z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Dziedzictwo Kulturowe Priorytet Kultura Ludowa i dotacji Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

 

Korowody Grup Zapustnych co roku cieszą się dużym zainteresowaniem, co świadczy potrzebie podtrzymywania regionalnych tradycji. Zwyczaje zapustne praktykowane na Kujawach pod koniec karnawału są fenomenem kulturowym w skali nie tylko naszego regionu, lecz kraju. Tak magię Korowodu tłumaczą Pracownicy MZKiD we Włocławku: "Zapraszane do Włocławka zespoły, to autentyczne grupy przebierańców, których wygląd i zachowania wskazują na dawny, magiczny sens zapustnych działań. W maszkarach zwierzęcych: kozy, bociana, niedźwiedzia i konia ukryty jest wegetacyjny charakter tych obchodów, a w ich rytualnych zachowaniach jeszcze nadal można odczytać pragnienie odpędzenia zimy i przywołania wiosny - pory budzącego się życia. Pośród przebierańców figurą, która wizualnie najsilniej uosabia życzenie szybkiego nadejścia wiosny, a więc zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością jest żywy na umarłym, tj. postać mężczyzny w masce trzymająca przed sobą kukłę umarłego. Obok maszkar zwierzęcych w zwyczajach zapustnych występują także tradycyjnie postaci Cyganów, Żydów, a także istoty ze świata nadprzyrodzonego, jak diabeł, śmierć, czy fantastycznego i wiele innych. Towarzyszące obchodom zapustnym głośne trzaskanie z batów, dźwięki dzwonków, odgłosy kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych, to ślady dawnych wierzeń, a przede wszystkim wiary, że wszelkie zło odpędzić można głośnym hałasem."


Post: Kinga Aneta Sroczyńska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz