11/15/2013

„Mała Ojczyzna” I

Dziś ekipa CSW Włocławek aktywnie współtworzyła i uczestniczyła w spotkaniu z cyklu „Mała Ojczyzna” organizowanym przez Kierownika Filii nr. 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Etnograficzne we Włocławku.


 Celem cyklu spotkań jest przybliżenie użytkownikom Biblioteki miejsc, wydarzeń i ludzi związanych z regionem Kujaw. Dzisiejsze spotkanie poświęcone było przybliżenie tradycji kuchni kujawskiej, przechowywania żywności i nawyków żywieniowych mieszkańców wsi naszego regionu. Tematyka przybliżona została przez etnograf- Dorotę Kalinowską pracującą we włocławskim Muzeum Etnograficznym. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna wykorzystująca zdjęcia z wystawy „Od Matki Boskiej Zielnej do Jagodnej” organizowanej przez MZKiD we Włocławku. Spotkanie miało charakter gawędy….o tym co w kujawskiej kuchni było….i co warto „ocalić od zapomnienia”. Na gości czekał też ciepły poczęstunek przygotowany według tradycyjnej kujawskiej receptury. Na tablicy ustawionej w Czytelni tablicy przywieszone zostały przepisy…..przez najbliższy miesiąc będzie można się z nimi zapoznać…a także dodać własny.
 Po zakończeniu spotkania CSW Włocławek poprosiło Panią Dorotę Kalinowską o krótką wypowiedź:
 Jak Pani ocenia dzisiejsze spotkanie? Cieszę się, że przyszło tyle osób, ponieważ wiemy jak wygląda frekwencja na tego rodzaju spotkaniach. Bardzo dobrze, że jest grono osób zainteresowanych naszymi regionalnymi tradycjami- widać było ich rzeczywiste zainteresowanie- goście włączali się w rozmowę i dyskusję. Wydaje mi się tego typu spotkania są potrzebne. 
Pracuje Pani w Muzeum Etnograficznym, które w ciekawy sposób przybliża mieszkańcom Włocławka rodzimy folklor i tradycje związane z regionem. Wystarczy wspomnieć tu stałe wystawy w muzeum, spotkania, wydawnictwa czy cykl festynów organizowanych przez Skansen w Kłóbce. Jaka jest ich historia?  
Pierwsze nasze spotkania odbywały się w Muzeum Historii Włocławka na ulicy Szpichlernej. Z chwilą, kiedy w 1986 roku powiększyła się kadra pracowników i nastąpił rozwój Muzeum uznaliśmy, ze należy przypominać miastu i jego mieszkańcom dawne tradycje , zwyczaje i obrzędy- żeby nasza historia nie zaginęła. To samo robimy w istniejący od 20 lat Kujawsko- Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce- poprzez festyny, warsztaty, imprezy tematyczne, lekcje muzealne. Muzeum Etnograficzne organizuje 8 grudnia Kiermasz Bożonarodzeniowy- na którym twórcy związani z regionem będą mogli zaprezentować swoje dzieła i wyroby. 
Jakie jest znaczenie i rola tej imprezy? 
Kiermasze świąteczne organizujemy od wielu lat. Przyciągają on zawsze dużo zainteresowanych osób. Prezentują się na nich autentyczni twórcy ludowi zarejestrowani w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Ich prace to typowe rękodzieło artystyczne wykonane z materiałów naturalnych; sięgające tradycją w głąb kultury ludowej. Myślę, że nabywanie produktów od rzeczywistych twórców jest niezwykle ważne….. 
 Dzisiejsze spotkanie- jego tematykę i wartość- najlepiej podsumują słowa Pani Krystyny Matusiak z Filii nr. 3 MBP: Do naszej Biblioteki- Filli nr. 3 przychodzi bardzo dużo młodych kobiet- kontakcie bezpośrednim z czytelniczkami zauważyłam, ze nie mają one możliwości czerpać swojej wiedzy z wiarygodnych źródeł. Myślę, że wymiana doświadczeń która dzisiaj nastąpiła- spotkały się trzy „elementy”- młodsze kobiety, kobiety już z doświadczeniem i ekspert, który podzielił się posiadaną wiedzą. Konfrontacja tych trzech elementów spowodowała, że wszyscy spędzili bardzo miło czas, nauczyli się czegoś nowego, nawiązali relacje. Czas ten został bardzo twórczo wykorzystany. Obraz, dźwięk i myśl…dały taki efekt, że wszyscy wychodząc pytali się kiedy następne spotkanie… Uważam, że jest to sukces, że do biblioteki trafiły osoby, które zareagowały na zaproszenie (nie było grup zorganizowanych)……. Następne spotkanie już wkrótce…….

Tekst: Kinga Aneta Sroczyńska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz