11/14/2013

14 Listopad Światowy Dzień Cukrzycy


  Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF − International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO − World Health Organization).
 Cukrzyca obecnie jest uznawana za jedno z największych wyzwań dla współczesnego systemu opieki zdrowotnej. Na świecie co 5 sekund diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby. Co 10 sekund 1 osoba umiera z powodu powikłań tej choroby.

 


 Każdego roku choroba ta jest przyczyną 4 milionów zgonów. Jest to również główna przyczyna ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udarów i amputacji. Obecnie dotyka 7% populacji osób dorosłych na całym świecie. Szacuje się, że jeśli nie uda się powstrzymać aktualnego tempa wzrostu zachorowań, to w 2030 roku całkowita liczba chorych może przekroczyć 435 milionów.
 
Każdego roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą koncentruje się na jednym, wybranym zagadnieniu. Poruszanymi dotychczas tematami były m.in.: otyłość, cukrzyca i prawa człowieka, cukrzyca i styl życia, koszty cukrzycy, cukrzyca u dzieci i młodzieży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz